Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

zupa ziemniaczana

Uprawa ziemniaka jako rośliny ozdobnej rozpoczęła się od historycznej bitwy króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku, skąd specjalnie przywiózł sadzonki ziemniaka dla swojej ukochanej Marysieńki. Sadzonki ziemniaka były podarunkiem od cesarza austriackiego Leopolda I, a pochodziły z jego wiedeńskich ogrodów. Uprawę ziemniaka rozpoczęto w Warszawie w ogrodzie na Nowolipkach. Polski historyk Jędrzej Kitowicz w swoim dziele „Opis obyczajów za panowania Augusta III" napisał o ziemniakach cały rozdział zatytułowany „O kartoflach", w którym nazywa ziemniaka „jabłkiem ziemnym".

Prawie sto lat później pruski dyplomata hrabia Ernest Ahasverus von Lehndorff w 1767 roku zanotował w zapiskach ze swojej wyprawy po Polsce że, między Tropawą a Krakowem ziemniaki są pożywieniem prostego człowieka, które spożywa się trzy razy dziennie.  Prawdziwy  „boom" na ziemniaki pojawił się w XIX wieku, który przyniósł zmianę nawyków żywieniowych, zwłaszcza ubogiej ludności. Ziemniaki stały się bowiem wybawieniem do głodu po okresie wojen napoleońskich i, uważane do tego momentu za zamorski specjał, stały się podstawą codziennej diety i upowszechniły się.

W ciągu tego okresu aż do współczesności polska kuchnia przyczyniła się do powstania wiele ciekawych i wyszukanych potraw, gdzie podstawą jest ziemniak, takich jak np.:  cepeliny, pyzy czy też ukochane przez wszystkich placki ziemniaczane.

Składniki
(przepis na 4 porcje):

1,5 litra bulionu mięsnego
0,5 kg ziemniaków
150 g boczku
2 cebule
1 łyżka masła
1 łyżka mąki
natka pietruszki
sól, pieprz

Przygotowanie:

Obrać ziemniaki, opłukać i pokroić w kostkę, a następnie zalać wywarem i ugotować. Obrać cebulę i posiekać w kostkę. Pokroić boczek w kostkę. Wytopić częściowo boczek na rozgrzanej patelni, dodać cebulę i przesmażyć, a następnie dodać do zupy. Rozgrzać masło i wymieszać z mąką, aby utworzyć jasną zasmażkę. Gdy zasmażka przestygnie, dodać do cieplej zupy i dokładnie wymieszać, a następnie zupę podgrzać. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać posypaną posiekaną natką pietruszki.