Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

Zupa pieczarkowa

Prekursorami w uprawy grzybów byli Chińczycy, ale to dopiero Francuzi w XVI wieku zajęli się uprawą pieczarek. Nazwa pieczarki w języku francuskim brzmi champignon de Paris, co oznacza po postu „grzyb Paryża". Początkowo pieczarki były hodowane w kamieniołomach, jednak szybko stały się specjałem, na który stać było jedynie zamożnych. Słynny smakosz i pisarz Anthelme Brillat-Savarin, który jest uważany za twórcę XIX-wiecznej kuchni, porównywał walory kulinarne pieczarki do trufli. Obecnie pieczarki upowszechniły się i ich splendor zbladł ze względu na masową skalę ich produkcji. Największymi producentami pieczarek jest Francja i Holandia, ale również Polska. Szacuje się że co czwarta pieczarka zjadana na świecie pochodzi właśnie z Polski.

Pieczarki zaliczono do tzw. żywności funkcjonalnej, gdyż poza wartościowym białkiem (zawiera prawie wszystkie aminokwasy) zawiera również dużo dobrze przyswajalnych węglowodanów i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Pieczarki to również źródło potasu, miedzi, selenu, jodu, witaminy A, E oraz witamin z grupy B.

Składniki
(przepis na 4 porcje):

1,5 litra bulionu (warzywnego lub mięsnego)
½ szklanki śmietany
0,6 kg pieczarek
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
natka pietruszki
sól, pieprz

Przygotowanie:

Oczyścić pieczarki, a następnie pokroić w plasterki. Rozgrzać masło i przesmażyć na nim pieczarki z odrobiną soli. Dodać usmażone pieczarki do bulionu i gotować na małym ogniu. Wymieszać śmietanę z mąką, dodać stopniowo do ciepłego bulionu i połączyć z zupą, a następnie zagotować. Doprawić do smaku solą  i pieprzem. Podawać posypaną posiekaną natką pietruszki.